LINGVAE

30. července 2012 v 17:45

Jazyk je velice důležitý pro každou zemi, aby se její obyvatelé mohli dorozumívat. A proto i svět Phantasie má svůj jazyk, tedy dokonce třemi jazyky se zde hovoří, ač původní jsou jen dva z nich. Kdysi dávno totiž žily čarodějky odděleně od lidí a upírů. Upíři s čarodějkami sice stále válčili, ale k tomu nepotřebovali dorozumívací prostředky a lidé se čarodějek báli stejně jako upírů, avšak upíři se stále drželi poblíž lidí, kdežto čarodějky raději se moc lidem do životů nepletly a jen je bránily před upíry. A tak měly svůj vlastní jazyk a lidé s upíry také svůj. Původním jazykem čarodějek je dnešní Elfština a původním jazykem lidí a upírů je jazyk, který dnes všichni nazývají Starý.
Samozřejmě čarodějky nežily úplně odděleně, když lidi chránily a navíc všechny čarodějky měly původně za partnery lidské muže - čarodějové se objevují až později. A tak se 200 let před Pax Regum (Mír Králů)* se začal tvořit jazyk, který měl být univerzálním pro všechny rasy. Jazyk dostal nátav Phantalingua, tedy Pantáština, který se vyvíjel a začal být brzy oblíben mezi všemi rasami, a v dobách Válek Temnoty utrpěl nejméně škod, načež při Pax Regum byl oficiálně schválen vůdci čarodějek i upírů jako jazyk pro všechny obyvatele Phantasie a jako jazyk sjednocení.
Kdežto Pantáštinu čekala doba vzkvětu, původními jazyky Války otřásly velice silně. Antiqualingua ovšem i tak tyto války přečkal díky lidem, kteří své knihy vzali s sebou na ostrov a dnes jsou díky nim na ostrovech vzdělaní lidé, kteří Starý jazyk ovládají - ač už jsou to jen šlechtici, popřípadě vzdělaní měšťané. Zato však Druidalingua se téměř úplně ztratil a z toho se nevzpamatoval jazyk dodnes, ač elfští mistři se snaží původní magický jazyk obnovit, je to obtížné a bude trvat mnoho a mnoho let, než někdo bude moci mluvit Elfštinou bez omezení.
V dnešní době tedy téměř všichni obyvatelé Phantasie ovládají univerzální jazyk, Phantalingua - Pantáštinu. Tento jazyk je používán jen v běžném hovoru a téměř vždy, ať se jedná o jakoukoli rasu.
Vzdělaní lidé, upíři a čarodějky navíc často ovládají také původní lidský jazyk, Antigualingua - Starý jazyk. Tento jazyk je používán lidskými šlechtici, ale také je to jazyk, který používají veškeré čarodějky na kouzla.
A elfové či čarodějky často znají také části pozůstatků jazyka pravdy, Druidalingua - Elfštiny. Tento jazyk není možné používat v běžném hovoru, ale používají jej pravé čarodějky a elfové ke kouzlení (nepotřebují k tomu tolik slov jako u Antigualingua).


*PR (MK): Den, od kterého se počítá letopočet, protože datum zvané Tres Unos (1. 1. 1.) - den kdy se shodli na míru a slib respektování dohody mezi čarodějkami a upíry složili ti, kdož tehdy těmto rasám vládli… moudrá čarodějka Demina a vládce upírů Kertem - je zároveň datem, kdy se oficiálně Phantasia sjednotila a přijala jednotný letopočet i oficiální univerzální jazyk.

Herní zápis jazyků
Phantalingua: Píšeme klasicky (tz. Čeština / Slovenčina) bez jakýchkoli úprav.
Antiqualingua: Píšeme Latinou a značíme některým z odstínů hnědé barvy - Překlad X Slovníček
Druidalingua: Píšeme Elfštinou a značíme některým z odstínů zelené barvy - Slovník
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.